| Supplier series | 314 |
| Specifications | NC (Normally closed) |
| Body material | Brass |
| Sealing | NBR |
| Diameter of connection | 1/4'' |
| Full voltage code | 230/50 |
| Min differential pressure | 0 |
| Max differential pressure | 14 |
| Operated | With manual control |
| Kv Flow rate (m³/h) | 0.13 |
| Fluid working Temp | (-25°C to 90°C) |
| Ambient Temp | (-20°C to 55°C) |
| Compatibility - fluids | Air, neutral gas, water, oil |
| Dimensions (mm) | 40 |
| Type of current | Alternating (~) - AC |
| Voltage | 230V |
| Customs duty number | 8481-8099 |
| Gross weight (kg) | 0,6 |
| Eclass | 27220000 |
| Country of origin | PL |
| UNSPSC Code | 31251500 |