| Supplier series | 314 |
| Specifications | NO (Normally open) |
| Body material | Brass |
| Sealing | NBR |
| Diameter of connection | 1/4'' |
| Full voltage code | 24/DC |
| Min differential pressure | 0 |
| Max differential pressure | 11 |
| Operated | With manual control |
| Kv Flow rate (m³/h) | 0.17 |
| Fluid working Temp | (-20°C to 90°C) |
| Ambient Temp | (-20°C to 55°C) |
| Compatibility - fluids | Air, neutral gas, water, oil |
| Dimensions (mm) | 40 |
| Type of current | Direct (=) - DC |
| Voltage | 24V |
| Customs duty number | 8481-8099 |
| Gross weight (kg) | 0,576 |
| Eclass | 27220000 |
| Country of origin | FR |
| UNSPSC Code | 31251500 |