Catalog gross price :
| Body material | UPE |
| Supplier series | ALCODIAL |
| Operating pressure | 10 bar |
| Fluid working Temp | (-)30°C à (+)80°C |
| Length | 20 m |
| Colour | Blue |
| Tube diameter | 70 x 83 mm |
| Curve radius | 154 mm |
| NBPL (non-burst pressure limit) | 30 bar |
| Customs duty number | 3917-3900 |
| Gross weight (kg) | 55,54 |
| Eclass | 37140000 |
| UNSPSC Code | 40140000 |
| Country of origin | FR |