Catalog gross price :
| Body material | Caoutchouc naturel |
| Supplier series | CITERDIAL |
| Operating pressure | 6 bar |
| Fluid working Temp | (-)30°C à (+)80°C |
| Length | 20 m |
| Colour | Blue |
| Tube diameter | 150 x 171,5 mm |
| Curve radius | 530 mm |
| NBPL (non-burst pressure limit) | 18 bar |
| Customs duty number | 3917-3900 |
| Gross weight (kg) | 149,18 |
| Eclass | 37140000 |
| UNSPSC Code | 40140000 |
| Country of origin | FR |