| Supplier series | 223 |
| Specifications | NC (Normally closed) |
| Body material | Stainless Steel |
| Sealing | NBR |
| Diameter of connection | 1/2" |
| Full voltage code | 24/DC |
| Min differential pressure | 1.8 |
| Max differential pressure | 35 |
| Operated | Without manual control |
| Kv Flow rate (m³/h) | 2.7 |
| Fluid working Temp | (-20°C to 90°C) |
| Ambient Temp | (-20°C to 25°C) |
| Compatibility - fluids | High pressure |
| Dimensions (mm) | 78 |
| Type of current | Direct (=) - DC |
| Voltage | 24V |
| Customs duty number | 8481-8099 |
| Gross weight (kg) | 0,96182 |
| Eclass | 27220000 |
| Country of origin | NL |
| UNSPSC Code | 31251500 |